Arterijska erektilna disfunkcija se pojavi pri nekaterih arterijskih boleznih prostate, kot je ateroskleroza, povišan holesterol, ki vodi do slabe oskrbe kavernoznih arterij in povzroča 40 – 80 % erektilne disfunkcije in impotence.
Stanje diabetesa, ki neposredno ali posredno vpliva na pojav ateroskleroze ali periferne nevropatije, pri 50 % bolnikov vodi do slabe erekcije.
Razna zdravila, npr. antihipertenzivi, hormoni, psihotropna zdravila, pomirjevala, antacidi, blokatorji receptorjev H2 v približno 15 % primerov povzročijo slabo erekcijo ali impotenco.
Bolezni nevrogena, npr. možganska kap, Alzheimerjeva bolezen, multipla skleroza, poškodbe hrbtenjače (operativne ali neoperativne) in okvar krvnih žil in živcev v mali medenici ter sčasoma travma penisa v 10 % primerov povzročijo erektilno disfunkcijo ali impotenco.
Nekatere bolezni ali stanja, ki povzročijo znižanje ravni testosterona v krvi, npr. hipogonadizem in hiperprolaktinemija sta tudi vzroka za erektilno disfunkcijo.
Kronične izčrpavajoče bolezni, kot so uremija, maligna kaheksija in kronična srčna dekompenzacija, so tudi organski vzroki za slabo erekcijo ali impotenco.
Bolezni prostate, kot je na primer Peyronijeva bolezen (tvorba zatrdlin (plakov) v epiteliju penisa), ki ima za posledico zmanjšanje elastičnosti prevleke in s tem zmanjšano odpornost ven, kar poveča pretok krvi iz kavernoznega telesa, povzroči tudi nezdrave in slabe erekcije.
Najpogostejše bolezni prostate so:
- benigna prostatična hipertrofija (BPH)
- vnetje prostate (prostatitis)
Bolezni prostate je treba pravočasno odkriti in zdraviti, da dosežemo trdo in zdravo erekcijo, preprečimo impotenco in omogočimo normalno delovanje prostate.
Končno starost ali staranje vodijo do zmanjšanega libida, občutljivosti in togosti penisa ter zmanjšanja pogostosti spolnih odnosov in orgazma.
ZDRAVILA, KI LAHKO PRIVEDEJO DO NEZMOŽNOSTI DOSEGANJA ZDRAVE IN TRDE EREKCIJE:
- Diuretiki
- Zdravila proti visokemu krvnemu tlaku
- Antidepresivi
- Antiepileptiki
- Nesteroidna protivnetna zdravila
- Antiparkinsoniki
- Antiaritmiki
- Zdravila proti raku prostate
- Kemoterapijska zdravila
Vsa zgoraj navedena zdravila ne vodijo nujno do erektilne disfunkcije. Tudi pojav šibke erekcije je odvisen od: vrste zdravila, odmerka in trajanja terapije, namenjene določeni bolezni. Če opazite znake erektilne disfunkcije po predpisovanju katerega od zgoraj naštetih zdravil, se posvetujte s svojim zdravnikom in ga prosite za zamenjavo. V večini primerov bo težava rešena z zamenjavo zdravila.
Oglejte si načine zdravljenja zmanjšane erekcije, ki jo povzročajo bolezni prostate >